Wpływ stresu na zdrowie

Stres jest wynikiem takich czynników jak stresory, które wywołują różne bodźce działające silnie bądź słabo na człowieka pod względem psychicznym i biologicznym.

Stres występuje w trakcie sytuacji konfliktowych i frustracyjnych

Stres wyzwala zmiany nieswoiste w organizmie, powoduje zaburzenia homeostazy, czyli prawidłowego funkcjonowania różnych układów w organizmie. Gdy zaburzenie tych procesów biologicznych przybiera na sile, dochodzi do długotrwałych zmian w organizmie i chorób, które należy leczyć. Stres w niewielkich ilościach pobudza mózg do myślenia i działania, jednak ciągle powtarzający się silny stres wpływa bardzo niekorzystnie na zdrowie.

Stres jest odpowiedzią na silny bodziec psychiczny lub fizyczny, który powoduje, że ciało przygotowuje się do walki z nim bądź ucieczki. W organizmie wytwarzają się hormony takie jak adrenalina, podnosi się ciśnienie krwi i wzrasta jej krzepliwość, serce i oddech pracują szybciej.

Rozładowanie stresu wymaga wysiłku w postaci ucieczki lub walki

Dlatego że powstałe niezużyte substancje zostają w organizmie i funkcjonują jak trucizna, w konsekwencji powodując zaburzenia pracy wszystkich układów i organów. Wydzielanie w organizmie nadmiernej ilości hormonów stresu takich jak kortyzol i adrenalina powoduje zaburzenia układu krążenia, wywołując arytmię lub kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze a także miażdżycę i zawał.

zdrowa metoda f-  23